بسته بندی

نکاتی کاربردی در طراحی بسته بندی های خلاقانه و زیبا(بخش اول)

به خرید اخیر خود فکر کنید.

چرا شما از آن برند تجاری خاص خریداری کردید؟آیا واقعا به آن نیاز داشتید؟؟

احتمالا پاسخ این سوال به اینجا می رسد که شما این جنس را خریداری کردید چون برای شما جذابیت داشت.ممکن است شما واقعا به یک شامپو نیاز داشته باشید ولی آیا دقیقا به یک شامپو با برند خاص و بسته بندی شفاف و حتی گران قیمت نیاز دارید؟؟ خیر شما آنرا خریدید چون به شما حس فانتزی بودن منتقل کرده است.

هدف از بسته بندی همین است. بسته بندی درست و خلاقانه در نهایت آن چیزی است که باعث فروش محصول شما میشود.بسته بندی خوب می تواند بخوبی جلب توجه کند و حتی پیام هایی به مصرف کننده هم برساند.

اینکه چگونه بسته بندی محصول خود را از سایر محصولات موجود در قفسه فروشگاه متمایز کنید موضوع این مقاله است که در آن می خواهیم نکاتی در خصوص طراحی خلاقانه و زیبا برای بسته بندی محصولات به شما گوشزد نماییم.

1.استفاده از الگوها:

استفاده از الگوها در بسته بندی با استفاده از الگوها می توانید به گیرا بودن بسته بندی بیفزایید. بسته بندی این ابزارها اگرچه در ساختار ساده است. ولی با استفاده از نوارهایی که بر روی آنها قرار گرفته و همچنین قرارگیری پرچم در پس زمینه ، جلوه جالبی به این ابزارها داده شده است.

2.در نظر گرفتن تمامی فضای موجود:

در نظر گرفتن تمامی فضای موجود در بسته بندی

هنگام ایجاد یک بسته باید از هر سانتی متر فضای موجود بخوبی استفاده کنید. در ساخت این جعبه از یک الگوی گل دار در درون آن استفاده شده است.بجای اینکه داحل این جعبه را خالی رها کنید با بکارگیری چنین طرحهایی می توانید بسته بندی هایی مجلل تر طراحی کنید که به نوبه خود باعث می شود محصولات نیز مجلل تر به نظر برسند.

3.از سادگی نترسید:

 در بسته بندی از سادگی نترسید

گاهی اوقات سادگی کلید حل مشکلات است که در این بسته بندی قابل مشاهده است. استفاده از یک زمینه خاکی رنگ و همچنین برچسب های روی جعبه باعث شده است تا این طرح حتی بهتر از یک پیچ و تاب مدرن به جعبه جلوه ببخشد.

4. در نظر گرفتن تجربه :

در نظر گرفتن تجربه در بسته بندی

کارهای فردی که با محصول شما سروکار دارد را درنظر بگیرید. در این مثال کالای ما یک دمپایی لوکس است. از آنجا که این یک کالای لوکس محسوب می شود لذا آنرا درون یک محفظه گرد و غبار قرار داده و بعد درون بسته بندی قرار می دهیم.خریدار پس از باز کردن بسته بندی اصلی با بسته بندی داخلی مواجه می شود.با این بسته بندی می توان چند دلار گرانتر فروختن این محصول را توجیه کرد!

5.مکمل محصول بودن:

مکمل محصول بودن

اطمینان حاصل کنید که بسته بندی شما مکمل محصولی است که درون آن قرار دارد. این بسته بندی ساده و طبیعی بنظر میرسد درست مانند محصولی که درون آن می باشد و خریدار می تواند تمامی محصول را پیش از خرید آن ببیند تا بتواند در مورد خرید این محصول تصمیم بهتری بگیرد.

6.سرگرم کننده بودن:

سرگرم کننده بودن بسته بندی

اگر این موقعیت را دارید که بسته بندی شما به نحوی سرگرم کننده باشد پس آنرا از دست ندهید! این بسته بندی در عین سادگی بطور شگفت انگیزی سرگرم کننده نیز هست. تصویر روی بسته بندی اگرچه با محصول در ارتباط است ولی بازهم اجازه دیده شدن محصول را می دهد.رنگهای کاراکتری که در جال خوردن توت فرنگی ها می باشد با رنگ مجصول همخوانی دارد که نشان از کیفیت بالای آن دارد.

7.سنت شکنی:

سنت شکنی در بسته بندی

اگر شما محصولی دارید که توسط عده زیادی تولید کننده عرضه می شود باید سعی کنید که در نشان دادن آن خلاق باشید. این بسته بندی عسل برخلاف سایر بسته بندی های رایج که از شیشه یا پلاستیک ساخته شده اند از موم ساخته شده است.چیزی که این طرح را جالبتر می کند این است که پس از اتمام کامل محصول موجود در آن با زدن ضربه ای بر روی این بسته یک فتیله در پایین آن ظاهر می شود که می توانید آنرا بسوزانید و از هدر رفتن موم درون آن جلوگیری کنید!

8.استفاده از سبک و سیاق و استایل دهی:

استفاده از سبک و سیاق و استایل دهی در بسته بندی

به یاد داشته باشید که شما موظف نیستید که از تصاویر و طرحهای گرافیکی واقعی استفاده کنید و می توانید تصاویری با سبک های جالب و خلاقانه ایجاد نمایید . در این بسته بندی از یک طرح ساده برای ترسیم سر و مو استفاده شده است. طرح مو بعنوان پس زمینه جعبه بکار رفته است. در نگاه اول شما متوجه این الگو نخواهید شد اما با چرحاندن جعبه متوجه می شوید که داستان از چه قرار است.

9.خودتان را محدود نکنید:

 در بسته بندی خودتان را محدود نکنید

اگر دوست دارید که محصولتان را در بسته بندی ویژه ای عرضه کنید نباید خودتان را محدود کنید. این صابون درون یک جعبه قرار دارد اما نه یک جعبه معمولی که تنها از یک سمت خاص باز می شود بلکه یک جعبه تاشو. این جعبه تاشو سبب می شود که بسته بندی محصول بسیار خاص تر و جالب تر بنظر برسد و در آینده می توان از آن حتی بعنوان یک شی تزیینی استفاده کرد.

10.مدرن بودن:

مدرن بودن در بسته بندی

مدرن بودن، براق بودن و طرحهای ساده متمایزکننده هستند. استفاده از خطوط تمیز، رنگهای ساده و فونت های بدون زائده(sans serif) سبب مدرن شدن طرح بسته بندی ما می گردند. برای مثال این بسته بندی ها بسیار مدرن می باشند بعلاوه اینکه از مواد طبیعی نیز ساخته شده اند.این امر سبب جلب توجه مشتریان کنجکاوی می شود که میخواهند اطلاعاتی در مورد این محصول بدست بیاورند.

11.بیان یک داستان در مورد بسته بندی :

اگر شما بتوانید یک داستان درباره بسته بندی خود بگویید، در حال انجام یک کار بزرگ به نفع خود هستید. مردم داستانها را دوست دارند و همچنین به کشف اطلاعاتی را که در حالت عادی نمی توانند به آنها دست یابند علاقه دارند.

12. از موضوع اصلی غافل نشوید:

 در بسته بندی از موضوع اصلی غافل نشوید

بررسی کنید که محصول شما برای چه منظوری ساخته شده است و تلاش کنید که آنرا در بسته بندی محصول خود نمایش دهید.در این بسته ی کرم دست و صورت بخوبی جزئیات مربوط به محصول با طرحی ساده و زیبا مشخص شده تا مصرف کننده براحتی متوجه کاربرد اصلی این محصول بشود.

13. خلاق باشید:

 در بسته بندی خلاق باشید

 شما می توانید بسته بندی خود را جالب طراحی کنید اما اگر بتوانید محصول خود را نیز به شکل جالبی بسازید یک برنده واقعی هستید! برای مثال به این صابون شیری نگاه کنید. این صابون از شیر ساخته شده است و می توانست براحتی مانند سایر صابون ها بصورت یک قالب مستطیلی ساخته شود مثل چیزی که از یک صابون در حالت عادی انتظار داریم.ولی در عوض صابون بصورت یک بستنی درآمده است که بستنی هم محصولی است که کاملا با شیر مرتبط است.

14. درنظر گرفتن فضای درونی:

درنظر گرفتن فضای درونی در بسته بندی

نمای بیرونی جعبه باید جذاب باشد اما درون آن چطور؟یعنی جایی که محصول درون آن قرار گرفته است باید چگونه باشد؟ اگر شما محصولی دارید که از چندین قسمت مجزا تشکیل شده است و قابل سرهم کردن است خوب است که قطعات را بصورت مجزا از یکدیگر قرار دهید.در این بسته بندی یویو هر قطعه بصورت جداگانه از سایر قطعات درون جعبه قرار گرفته است. رنگ جعبه و محصول نیز مشابه با یکدیگر انتخاب شده اند که جلوه خوبی به محصول داده است.

15.ارائه خدمات جانبی:

ارائه خدمات جانبی در بسته بندی

سازگاری با محیط زیست یکی از فاکتورهای جذب مشتریان به سمت برند تجاری شماست. یکی از راههای سازگاری با محیط زیست این است که بسته بندی محصول را به منظور استفاده از اهداف دیگری نیز طراحی کنیم.این بطری ها در ظاهر تنها یک شوینده معمولی بنظر میرسند.اما در واقع آنها از پلاستیک های رایج که در سایر بسته بندی ها استفاده می شوند ساخته نشده اند و از نوع دیگری از پلاستیک ساخته شده اند که پس از اتمام شوینده می توان از آنها بعنوان یک گلدان استفاده کرد.

16.برانگیختن احساسات:

برانگیختن احساسات در بسته بندی

سعی کنید تمامی احساس مشتری را در طراحی بسته بندی خود برانگیخته کنید. برای مثال در این بسته بندی حس لامسه مشتری بیش از هرچیز برانگیخته می شود .بدلیل اینکه قبل از مهر و موم شدن این بسته بندی قطعات کوچکی درون آن قرار داده شده است که یک جلوه سه بعدی به آن می دهد که نه تنها از نظر ظاهری بلکه پس از در دست گرفتن آن نیز حس خوبی به مشتری می دهد.

17.بگذارید محصولات خودشان را توصیف کنند:

 بگذارید محصولات خودشان را توصیف کنند

اگر شما محصول با کیفیتی دارید اجازه دهید این محصول خودش با مشتری صحبت کند. تصور نکنید که حتما باید محصول را درون یک بسته بندی پر زرق و برق قرار دهید بلکه می توانید آنها را در بسته ای مانند شکل فوق قرار دهید تا مشتری بتواند خودش به میزان خوب بودن و کیفیت بالای محصول پی ببرد.

18.محدود کردن منابع مصرفی:

محدود کردن منابع مصرفی در بسته بندی

بسته بندی ممکن است هزینه و زمان زیادی از شما بگیرد. اگر شما به آن نیاز چندانی ندارید می توانید از آن استفاده نکنید. این کابل های موسیقی بسیار ساده و در عین حال موثر بسته بندی شده اند. کاغذ این بسته بسیار زیبا طراحی شده است که کاملا با رنگ کابل ها نیز سازگاری دارد. پس صرفه جویی در منابع خود را فراموش نکنید.

19.استفاده از رنگهای محدود:

 استفاده از رنگهای محدود در بسته بندی

طیف رنگهای مصرفی خود را کاهش دهید تا کاربر بتواند نگاه منسجم تری به محصول داشته باشد. این شکل یک نمونه خوب در این رابطه است که با استفاده از یک بک گراند دریایی و همچنین فونت های مناسب برای کلمات و همچنین کمی رنگ نارنجی بعنوان مکمل جلوه زیبایی به محصول داده است.

20.بکار گرفتن محصول:

بکار گرفتن محصول در بسته بندی

اگر شما می توانید از محصول خود به عنوان بخشی از بسته بندی استفاده کنید، این کار را انجام دهید. این کفش دارای جعبه ای به شکل پرنده است و بجای اینکه کفش درون یک جعبه خیلی عادی قرار بگیرد بندهای آن از درون دو سوراخ که در دو طرف جعبه قرار گرفته است بیرون گذاشته شده است تا این تصور را القا کند که یک کرم در دهان این پرنده قرار گرفته است.

ادامه این مطلب را می توانید از طریق این لینک مشاهده بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *